20.02.2020.
 
Sposoby na piękne i mocne włosy PDF Drukuj Email
Redaktor: Marta Remplewicz, Zofia Marciniak   
20.01.2020.
    Włosy powstają w mieszku włosowym, który ma bardzo skomplikowaną budowę. Całkowita liczba mieszków włosowych to około 5 mln, w tym około 100-150 tysięcy na skórze owłosionej głowy. Włos przeciętnie żyje 3-4 lata, następnie przestaje rosnąć i wypada. Codziennie tracimy od 50 – 100 włosów. Ich liczba i jakość zależy od wielu czynników – przede wszystkim od genetyki, sposobu odżywiania, chorób, przyjmowanych leków i pielęgnacji.
Mycie
    Nasze prababki, które miały piękne, długie włosy, przede wszystkim dbały o jakość ich mycia. Woda musiała być letnia – nie za ciepła i nie za zimna, a przede wszystkim miękka. Do mycia używały często ziołowych naparów m.in. z mydlnicy lekarskiej. Stosowano ją już w średniowieczu do odtłuszczania wełny owczej, do mycia, stąd jej nazwa łacińska sapo- mydło. Gdy potrzemy mydlnicę z wodą wówczas pieni się jak mydło. Dzieje się to dzięki zawartości saponin trójterpenowych, które obniżają napięcie powierzchniowe wody i roztworów wodnych, czyli są to związki powierzchniowo czynne.(…)
Odżywki
    Kolejnym elementem pielęgnacji włosów stosowanym od wieków były płukanki octowe. Nasze babki i prababki wiedziały co najlepsze dla wzmocnienia ich pięknych i długich włosów. Ocet jabłkowy przygotowywały z dziko rosnących jabłek oraz tych z własnego sadu. Stosowały go nie tylko w kuchni, ale również w leczeniu wielu dolegliwości. To naturalne źródło witamin i mikroelementów takich jak: witamina C, B1, B2, B3, B5, B6, biotyna, kwas foliowy, a także sód, fosfor, potas, wapń, żelazo i magnez . Takie octowe płukanki są najlepszą odżywką dla naszych włosów. Zamykają łuski włosa, dzięki czemu włos jest odporny na działanie czynników zewnętrznych. Włosy są miękkie, pełne połysku i bardzo łatwo się układają. (…)
Więcej w numerze 52 Porad na zdrowie
                            Marta Remplewicz,  Zofia Marciniak
                                www.kosmetykidla.pl

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk