20.02.2020.
 
Czy warto spożywać kozie mleko i przetwory? PDF Drukuj Email
Redaktor: Patryk Szelc. Filip Raznowiecki   
20.01.2020.
    W ostatnich latach w Polsce wzrasta zainteresowanie mlekiem kozim i jego przetworami. Wśród konsumentów wywołuje ono skrajne emocje. Jedni unikają go ze względu na charakterystyczny zapach i smak, inni zachwycają się jego właściwościami odżywczymi oraz zdrowotnymi, jeszcze inni szukają go w produktach kosmetycznych.
      Wartości odżywcze tego mleka i przetworów pozytywnie zaskakują konsumenta. Ma w swoim składzie pięć razy więcej witaminy B13 niż krowie. Ta witamina odpowiedzialna jest za budowę komórek w organizmie, a u osób starszych pomaga w regeneracji tkanek. W produktach z mleka koziego znajdziemy również witaminy D, E, B1, B2, PP oraz ważny, zwłaszcza dla młodych kobiet, kwas foliowy. Najbogatszym źródłem wapnia spośród produktów spożywczych są kozie sery. Aby pokryć w pełni dzienne zapotrzebowanie człowieka na ten składnik, należy spożyć 10 dag pełnotłustego tego sera. W tym produkcie konsument znajdzie także fosfor, potas oraz duże zasoby żelaza, co jest szczególnie istotne dla osób cierpiących na anemię.
       Mleko kozie ma taką samą ilość protein, witaminy C i D jak krowie, ale zawiera więcej witaminy A oraz witamin z grupy B. Jest również bogate w minerały jak wapń, potas, magnez, także zawiera dużo minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.(…)
Więcej numerze 52 Porad na zdrowie
                                                             Patryk Szelc, Filip Raznowiecki
                                         Studenckie Koło Naukowe Produkcji i Bezpieczeństwa Żywności PWSZ                                                                             Magdalena Dykiel (opiekun naukowy)


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk