20.02.2020.
 
Nalewka imbirowa PDF Drukuj Email
Redaktor: dr Marek Ellnain   
20.01.2020.
    Imbir lekarski (Zingiber officinale) jest jedną z najlepiej poznanych roślin leczniczych oraz przyprawowych. Surowcem, jaki wykorzystywany jest zarówno w lecznictwie, jak i w kuchni, jest kłącze imbiru (Zingiberis rhizoma), które nabyć można w większości sklepów spożywczych i zielarsko-medycznych. Ma charakterystyczny, ostry i palący smak.  Imbir jako przyprawa stosowany jest głównie w kuchni orientalnej. Może być stosowany jako dodatek do różnego rodzaju przetworów, bądź sam być przetwarzany, np. kłącze imbiru posiekane na niewielkie kawałki i zagotowane z sokiem cytrynowym w syropie cukrowym jest świetnym dodatkiem do herbaty, która znakomicie rozgrzewa, zwłaszcza w chłodne, listopadowe wieczory.
    Kłącze imbiru ma także działanie lecznicze i wykorzystywane jest jako naturalny surowiec farmaceutyczny. Zawarty w nim olejek eteryczny, a także inne związki czynne działają przeciwbakteryjnie, wiatropędnie, zapobiegają nadmiernym wzdęciom(…)
    Proponuję przygotowanie nalewki imbirowej, która jest znakomitym, a jednocześnie prostym do sporządzenia trunkiem. Ma wiele odmian i istnieje sporo jej modyfikacji, które również pokrótce zostaną omówione.
     Imbir oczyszczamy, obieramy ze skórki, kroimy na plastry i zalewamy spirytusem w szklanym naczyniu. Dodajemy nieco cukru (zależnie od tego, jak słodką nalewkę chcemy otrzymać), zamykamy i odstawiamy w ciepłe miejsce(…)
Więcej w numerze 52 Porad na zdrowie
                                                                      dr Marek Ellnain
 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk