20.02.2020.
 
Kurkuma - złoty skarb PDF Drukuj Email
Redaktor: Paweł Siudem   
20.01.2020.
    Kurkuma to kłącze ostryżu długiego (Curcuma longa), które w postaci sproszkowanej jest wykorzystywana jako przyprawa. To również element naturalnej medycyny ludowej, znany już 2 tys. lat przed Chrystusem. Ze względu na intensywnie złoto-żółtą barwę stosuje się ją również jako barwnik. Głównym związkiem odpowiedzialnym za kolor kurkumy jest kurkumina (E100).
    Curcuma longa wywodzi się z Indii i bliskich im rejonów Azji Południowej. Jednakże ustalenie początku jej historii jest trudne, ponieważ ta roślina występowała w obiegu handlowym już w czasach starożytnych. Do Europy po raz pierwszy dotarła przez arabskich kupców. Wzmianki o ostryżu znajdujemy w Asyryjskich księgach z I wieku p.n.e. mówiących o ziołach i ich wykorzystaniu. Dziś ważnym jej producentem są Chiny, a światową potęgę w uprawie kurkumy stanowią Indie. Indyjskie miasto Nizamabad uważa się za najważniejsze jej centrum handlowe na świecie.
    Kłącze ostryżu długiego to bogate źródło energii; ok. 390 kcal w 100 g surowca. Charakteryzuje się wysoką zawartością węglowodanów, ponad 50% stanowi skrobia. Zawiera również białko oraz tłuszcz. Spośród składników mineralnych obecne są: wapń, żelazo, potas i sód. Kłącze jest też źródłem witamin z grupy B oraz witaminy C. Olejki eteryczne nadają kurkumie specyficzny aromat.
    Korzystając z nowoczesnych metod badawczych, zaczęto intensywnie badać działanie i właściwości kurkumy oraz kurkuminy i jej pochodnych, kurkuminoidów, obecnych w surowcu. Są to związki polifenolowe, stanowiące od 3 do 5% składu Należą do nich: demetoksykurkumina, bisdemetoksykurkumina i cyklokurkumina. Spośród wszystkich związków kurkumy najbardziej cenna jest kurkumina. (…)
    W tradycyjnym lecznictwie kurkuma jest stosowana przede wszystkim ze względu na właściwości przeciwzapalne. Zaleca się sporządzanie naparów z kłącza ostryżu, które w przypadku przeziębienia działają przeciwzapalnie i rozgrzewająco. Ponadto wykorzystuje się jej działanie ochronne na żołądek. Zaobserwowano, że kurkumina działa wspomagająco w zaburzeniach trawienia i przeciwwrzodowo. Należy jednak mieć świadomość, że kurkuminoidy są słabo rozpuszczalne w wodzie.(…)
    Więcej w numerze 52 Porad na zdrowie
                                                                     Paweł Siudem
                                   Warszawski Uniwersytet Medyczny, Wydział Farmaceutyczny
Zmieniony ( 10.02.2020. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk