20.02.2020.
 
Medycyna św. Hiledegardy - Koper włoski i bulwa PDF Drukuj Email
Redaktor: Anna Wyszyńska   
20.01.2020.
    Szczególnym „ulubieńcem” św. Hildegardy jest koper włoski. Jest tym wśród bylin (jednocześnie warzyw), czym orkisz leczniczy wśród zbóż, a kasztan wśród drzew: w 100% zdrową rośliną. Są lecznicze rośliny służące człowiekowi jakąś częścią (np. gałka muszkatołowa), w przypadku innych jest inaczej: lecznicze siły „wędrują” w roślinie w zależności od zachodzących w niej zmian zgodnych z porami roku, cyklem dojrzewania i owocowania. Np. siły lecznicze liści orzecha włoskiego ustają po tym, gdy orzechy urosną i dojrzeją - pisze św. Hildegarda: ”bowiem ich sok przeszedł do owoców”.
    Koper włoski służy każdą swą częścią: możemy korzystać z prozdrowotnych właściwości nasion, bulwy, delikatnego zielonego koperku. To roślina, którą św. Hildegarda zaleca jeść w każdej postaci, także na surowo. Jest delikatna, łatwostrawna, nie będzie zalegać w przewodzie pokarmowym, powodując dolegliwości, przeciwnie: poprawia trawienie, usuwa substancje gnilne z jelit powstałe wskutek wcześniej zalegających, niestrawionych pokarmów (przy błędach dietetycznych, przejedzeniu), działa rozkurczowo na jelita (wiatropędnie) – słowem: doskonale oczyszcza nasz przewód pokarmowy, a przez to cały organizm.
    Koper włoski jedzony na surowo dostarcza dużą porcję witamin i mikroelementów. Pewne obawy wywołuje fakt, że Hildegarda odradza spożywania wielu warzyw na surowo, (rzeczywiście we współczesnym świecie i tak wszystko jest dużo uboższe w witaminy), a tu proszę: „dozwolone warzywko w stanie surowym” i tak obfituje w ważne witaminy, że ok. 100g pokrywa dzienną dawkę zapotrzebowania na wit. C i A! Doktor Strehlow podaje w swojej książce następujące wyliczenia: „100 g świeżego kopru włoskiego zawiera: 0,8 mg witaminy A, 93 mg witaminy C, 109 g wapnia, 2,7 mg żelaza, 494 mg potasu, 49 mg magnezu i 51 mg fosforu.”(…)
Więcej w numerze 52 Porad na zdrowie
                                                                         Anna Wyszyńska
                                               Polskie Towarzystwo Przyjaciół Świętej Hildegardy
                                                      www.hildegarda.edu.pl    www.orkiszanka.pl


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk