20.02.2020.
 
Zapomniane jadalne rośliny okopowe PDF Drukuj Email
Redaktor: dr inż. Barbara Krochmal-Marczak   
20.01.2020.
     W zaleceniach Instytutu Żywności i Żywienia warzywa stanowią podstawę dla prawidłowo zbilansowanych racji pokarmowych zdrowego człowieka. Zalecane są niemalże do każdego posiłku. Ważna jest przy tym ich różnorodność i wysoka wartość odżywcza. Do warzyw o cennych wartościach dietetycznych i zdrowotnych, jednocześnie wzbogacających ofertę żywności, można zaliczyć: salsefię (Tragopogon porrifolius L.), skorzonerę (Skorzonera hispanica L.) oraz marka kucmerkę (Sium sistrum L.). Warzywa te, powszechnie uprawiane przez naszych przodków, dla współczesnego konsumenta są mało znane. Dlatego należy rozpowszechniać wiedzę o ich prozdrowotnych właściwościach.
     Marek kucmerka jest wieloletnią rośliną z rodziny selerowatych. Nie wiadomo skąd pochodzi - z dostępnych źródeł wynika, że pierwotnie rósł w Zachodniej Europie i Azji. W stanie dzikim jest rzadko spotykany, występujące w środowisku naturalnym kucmerki to zdziczałe rośliny pochodzące z pradawnych upraw.(…)
Marek kucmerka to roślina wyjątkowo smaczna i zdrowa. Cenne źródło naturalnej sacharozy, dlatego warto po nią sięgać w stanach ogólnego zmęczenia fizycznego. Korzenie są bardzo odżywcze i działają delikatnie pobudzająco. Usuwają nagromadzone w organizmie toksyny, a ze względu na wysoką zawartość błonnika wspomagają odchudzanie. Dodatkowo stanowią bezpieczny środek na dolegliwości trawienne, takie jak wzdęcia i zaparcia. Pędy zawierają wiele składników mineralnych (cynk, miedź, magnez, mangan żelazo), wykazują działanie odżywcze i oczyszczające organizm z toksyn.
          Bulwy smakują równie dobrze na surowo jak i po ugotowaniu w osolonym wrzątku. W takiej postaci idealnie komponują się z rybami, zimnymi mięsami, sałatkami i zapiekankami, choć najczęściej wykorzystuje się je do ryżowych dań z kuchni azjatyckiej. Można podawać je także jako duszone i pieczone, najlepiej polane białym sosem lub masłem.(…)
   Więcej w numerze 52 Porad na zdrowie  
                                                                          dr inż. Barbara Krochmal-Marczak
                                                                 Zakład Produkcji i bezpieczeństwa Żywności
                                                                                  PWSZ w Krośnie

 
następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk