20.02.2020.
 
Cukierki leszczynowe PDF Drukuj Email
Redaktor: Regina Łuska   
20.01.2020.
    Kotki leszczynowe to pierwszy, najwcześniejszy sygnał, że wiosna się zbliża. Pojawiają się bardzo wcześnie. Już w styczniu  widoczne, są mniejsze, jeszcze nie żółte. Wtedy powinniśmy je zbierać. Bo kiedy będą żółte to znaczy, że już sypią pyłkiem i tracą ten cenny bardzo dla nas składnik. Kotki leszczynowe, czyli kwiaty męskie leszczyny można zbierać właściwie już od momentu, kiedy leszczyna zgubi liście, przez całą zimę aż do marca. W marcu jest już najczęściej za późno, bo pyłek się już wysypał. W leszczynie wszystkie jej części są lecznicze i były wykorzystywane w medycynie.
     Można zaparzać kotki leszczynowe świeże lub suszone w wodzie lub w mleku. To doskonały środek napotny i przeciwgorączkowy. Taki napar, to jeden z bezpieczniejszych sposobów, a na pewno bezpieczniejszy niż stosowanie ibuprofenu czy paracetamolu. Napar podajemy w ilości 1-2 łyżeczki 3-4 razy dziennie w razie kaszlu, gorączki czy przy zapaleniu gardła czy oskrzeli. (…)
    Zbieram co roku kotki leszczynowe i robię z nich syrop i cukierki. Oczywiście część z nich zostawiam do wysuszenia dla niemowląt. I uwaga! Te wysuszone należy przechowywać w szczelnie zamkniętych słoikach, bo nie dość, że wszystkie szkodniki by je najchętniej zjadły, to jeszcze szybko tracą swoje właściwości. A syrop i cukierki to produkcja dwa w jednym. Gotuję syrop cukrowy, to znaczy na jeden litr wody daję 1-1,5 kg cukru (…)
    W kwietniu i maju zbieramy liście, które mają właściwości przeciwreumatyczne i przeciwobrzękowe. Liście kwietniowo – majowe zawierają około spore ilości witaminy C. Jest to źródło stabilnej witaminy C, bo jest tam również witamina P (nie mylić z PP) czyli taka , która działa ochronnie, antyoxydacyjnie na kwas askorbinowy i wzmaga jego działanie, wykazując z nim synergizm. Chodzi tu o flawonoidy typu kwercetyna i rutyna, przy czym te flawonoidy zawarte w liściach są również dobrze przyswajalne.
    Z leszczyny można zrobić nalewkę, będzie miała działanie moczopędne oraz oczyszczające organizm z ksenobiotyków i kwasu moczowego, przeciwzapalne, uszczelniające naczynia krwionośne(…)
Więcej w numerze 52 Porad na zdrowie
                                                                                     Regina Łuska
                                                                         www.oceanspokoju.pl 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk