20.02.2020.
 
Fitoterapia dolnych dróg oddechowych PDF Drukuj Email
Redaktor: lek. med. Krzysztof Błecha   
20.01.2020.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP)
    Jest to przewlekła, postępująca choroba płuc o charakterze przewlekłego zapalenia oskrzeli i/lub rozedmy płuc. Przebiega ze zawężeniem dróg oddechowych i słabo reaguje na leczenie glikokortykosteroidami. POCHP jest najczęstszą przyczyną zgonów na choroby układu oddechowego.
    POCHP jest stosunkowo nowym pojęciem w pulmonologii. Pojawia się prawie wyłącznie u palaczy czynnych lub byłych palaczy. Niemożliwe jest jej wyleczenie, jeżeli pacjent nie zerwie z nałogiem palenia!
Objawy POCHP:
• duszność o charakterze ciągłym, ze zmiennym nasileniem,
• typowy wygląd: oddychanie przez „zasznurowane usta” (wydychanie powietrza z rozdęciem policzków i wypuszczanie powietrza przez zwężone usta, co ma na celu zwiększenie ciśnienia w drogach oddechowych i utrudnienie zapadania się ścian oskrzeli), skóra o ciemniejszej karnacji, czasami sino-brązowej,
• odkrztuszanie dużej ilości wydzieliny.(…)
   
     Wspólnym mianownikiem dla chorób towarzyszących POCHP wydaje się być ogólnoustrojowy proces zapalny oraz związany z nim stres oksydacyjny. Dlatego też chorych należy suplementować przeciwutleniaczami, które powszechnie występują w roślinach – zwłaszcza w owocach o kolorze czerwonym, filetowym i niebieskim. Preparatem zawierającym antyoksydanty z tych owoców jest np. Vitalbon (2 x dziennie 1 kapsułka). Dobrze jest wtedy stosować takie leki ziołowe, które oprócz działania antyalergicznego mają własności przeciwzapalne, wykrztuśne i rozrzedzające wydzielinę. (…)
Więcej w numerze 52 Porad na zdrowie
                                                                    lek. med. Krzysztof Błecha
                                                               Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza
Zmieniony ( 20.01.2020. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk