20.02.2020.
 
Przeciwdziałanie agresji - Skutki przemocy domowej PDF Drukuj Email
Redaktor: Liliana Otręba   
20.01.2020.
     W 2018 roku ponad 88 tysięcy osób (w tym kobiet ponad 65 tys.), a rok wcześniej ponad 92 tysiące osób (w tym kobiet 67 tys.), zgłosiło na policję przemoc domową. To są sytuacje zgłoszone w ramach procedury Niebieskiej Karty. Trzeba sobie jednak zadać pytanie: jak duża jest ilość doświadczających przemocy, którzy cierpią w milczeniu, są zastraszani, boją się ujawnić fakty? Osób przeżywających przemoc domową jest więcej niż podają statystyki. Te są zwykle zaniżone, bo nie każda osoba objęta przemocą w rodzinie ma wiedzę i siłę do tego, by przeciwstawić się oprawcy. Nie każda ma wsparcie w rodzinie i nie każda chce upublicznić to, co dzieje się w jej domu. (…)
Przejawy i skutki przemocy
    Stopień zagrożenia przemocą możemy określić m.in. analizując zachowanie sprawcy. Lista zachowań jest bardzo długa i dotyczy różnych form przemocy.
    Przemoc emocjonalna przejawia się atakami słownymi, zmuszaniem do upokarzających zachowań, czynów niezgodnych z zasadami moralnymi, izolacją od rodziny, ograniczeniem spotkań towarzyskich, ciągłą podejrzliwością i kontrolą, podważaniem autorytetu rodzica, obniżaniem poczucia wartości, ograniczaniem możliwości rozwoju osobistego i zawodowego.     
  
      Przemoc ekonomiczna to m. in. ograniczanie lub zabieranie środków do życia, zaciąganie kredytów, rozlicznie z każdej zarobionej złotówki często z jednoczesnym uchylaniem się przez sprawcę od przekazywania rodzinie środków finansowych. Takie zachowanie nie zostawia siniaków, nie ma widocznych ran ani obrzęków. Pozostawia jednak ślady na zdrowiu, powodując problemy psychosomatyczne.
    Przemoc fizyczna przejawia się przez rzucanie przedmiotami, popychanie, poszturchiwanie lub ściskanie poszkodowanej, uderzanie po twarzy, głowie, po całym ciele, kopanie gryzienie, duszenie, bicie (…)
    Innym ważnym sygnałem przemocy domowej jest zespół stresu pourazowego, objawiający się nadmiernym pobudzeniem lub opóźnieniem reakcji, problemami z koncentracją, zaburzeniami snu oraz nadmiarową reakcją na jakieś zachowania, dźwięki. Lekarze, bliscy i znajomi osób poszkodowanych często określają takie osoby jako problemowe, trudne, mówią, że coś z nimi nie tak. Trudno im skojarzyć znane fakty z sytuacją, jaka jest w życiu osobistym tych osób, określić, z jakimi problemami się borykają(…)
Więcej w numerze 52 Porad na zdrowie
                                                                              Liliana Otręba
                                                                          Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć  
 
następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk