20.02.2020.
 
Rośliny przeciwstresowe (adaptogeny) PDF Drukuj Email
Redaktor: Natalia Dobros   
20.01.2020.
   Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia. Krótkotrwały pełni funkcję korzystną, motywującą, natomiast długotrwały ma szkodliwe działanie. Rośliny adaptogenne określane są jako przeciwstresowe, ponieważ pobudzają procesy adaptacyjne organizmu człowieka do niekorzystnych warunków środowiska, takich jak: zbyt wysoka lub niska temperatura, obniżona zawartość tlenu w atmosferze, hałas, promieniowanie jonizujące, skażenie substancjami toksycznymi, obecność reaktywnych form tlenu, infekcje bakteryjne i wirusowe oraz stres w pracy. Tradycyjna Medycyna Chińska i Tradycyjna Medycyna Japońska uznają rośliny adaptogenne za psychostymulatory, czyli środki pobudzające procesy mózgowe oraz środki rewitalizujące, czyli wpływające na czynności fizjologiczne całego organizmu.
Do roślin o potwierdzonym działaniu adaptogennym należą m.in. żeń-szeń właściwy, eleuterokok kolczasty, cytryniec chiński, szczodrak krokoszowy, wąkrota azjatycka, aralia mandżurska, różeniec górski, witania ospała, tarczyca bajkalska dzwonkowiec kosmaty, traganek błoniasty grzyby Reishi maca.
Sposób działania
        Rośliny adaptogenne pomagają przystosować się do niekorzystnych czynników zewnętrznych przez stymulację układu odpornościowego, działanie ochronne na komórki mięśnia sercowego, mózgu, wątroby oraz działanie antyoksydacyjne. Poza tym zmniejszają objawy przemęczenia fizycznego i umysłowego, polepszają koncentrację i pobudzają procesy pamięciowe. Działanie adaptogenne jest widoczne u osób o obniżonej zdolności adaptacji, u zdrowych jest minimalne. Rośliny te mają szczególne znaczenie dla osób starszych, ponieważ z wiekiem wskutek zmniejszenia ogólnej sprawności, tracimy zdolność przystosowywania się do niekorzystnych warunków.
      Te rośliny mają zdolność wywoływania reakcji przystosowawczych w organizmie zawsze w jednakowy sposób, niezależnie od rodzaju czynnika stresowego. Za działanie adaptogenne odpowiadają związki o różnej strukturze. (…) Owoce cytryńca mają pozytywny wpływ na układ immunologiczny. Podawanie myszom wyciągu z owoców cytryńca i korzenia eleuterokoka kolczastego w paszy przez 7 dni spowodowało aktywację limfocytów w śledzionie i produkcję przeciwciał. Pokarm myszy wzbogacony w wodne i etanolowe wyciągi z owoców cytryńca wywierał pozytywny wpływ na stan ich wątroby, która uległa stłuszczeniu w wyniku złej diety. U badanych zwierząt nastąpił znaczny spadek poziomu trójglicerydów i cholesterolu całkowitego.
       W Korei cytryniec jest wykorzystywany w leczeniu objawów sercowo-naczyniowych związanych z okresem menopauzalnym. (…)
                                                                      Natalia Dobros
                                                                      Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk