09.07.2020.
 
Rośliny przeciwstresowe (adaptogeny) (2) PDF Drukuj Email
Redaktor: Natalia Dobros   
06.04.2020.
       Rośliny adaptogenne określane są jako przeciwstresowe, ponieważ pobudzają procesy adaptacyjne organizmu człowieka do niekorzystnych warunków środowiska. Do tej grupy należą m.in.: żeń-szeń właściwy, eleuterokok kolczasty, cytryniec chiński, szczodrak krokoszowy, wąkrota azjatycka.
Szczodrak krokoszowy
     Szczodrak krokoszowy (Rhaponticum carthamoides), znany też jako leuzea krokoszowata, występuje na wysokości powyżej 1500 m w górach Ałtaj na Syberii, w Kazachstanie i w północnej Mongolii. Tworzy kępy od 50 do 180 cm wysokości. Nierozgałęziona łodyga jest zakończona kwiatostanem koszyczkowym o barwie purpurowo-liliowej. Surowcem zielarskim jest kłącze z korzeniami Leuzeae rhizoma et radix, zbierane późną jesienią w trzecim roku wegetacji. Szczodrak na Syberii nazywany jest „korzeniem marala”. Maral to syberyjski jeleń żyjący w skrajnie trudnych warunkach (niska temperatura, długotrwałe susze), leuzea jest jego głównym pożywieniem.
      Surowiec zawiera ekdysteroidy. Kłącze szczodraka jest bogate w związki fenolowe, lignany, związki poliacetylenowe oraz laktony seskwiterpenowe.
      Badania na zwierzętach oraz testy kliniczne przeprowadzone na sportowcach wykazały działanie anaboliczne szczodraka krokoszowego. Oznacza to, że ekdysteroidy wpływają na przyrost masy mięśniowej oraz zwiększają wytrzymałość na zmęczenie. Wiedza o tym została rozpowszechniona po olimpiadzie w Seulu w 1988 roku, podczas której rosyjscy sportowcy zdobyli aż 132 medale. Preparat ze zmielonego kłącza nazwano „tajną bronią Rosjan”. W 1990 roku dr B. Tabachnik, szef grupy ekspertów ZSRR, wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, tam rozpoczęła się era adaptogenów w sporcie. Z jego porad korzystali sportowcy, m. in. profesjonalne drużyny NBA. Na bazie leuzei rozpoczęto produkcję suplementów diety dla sportowców. Szczodrak odgrywa ważną rolę w medycynie wojskowej i kosmicznej przy przezwyciężaniu fizycznych obciążeń.
       Ekstrakty wodne z kłączy i korzeni szczodraka wykazują działanie antyoksydacyjne (…)
                                                                    Natalia Dobros
                                                                      Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

 
« poprzedni artykuł
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk