09.07.2020.
 
Roślinne barwy marzeń - Marzanna barwierska PDF Drukuj Email
Redaktor: Joanna Półchłopek   
06.04.2020.
    Marzanna (Rubia tinctorum L.) należy do rodziny Rubiaceae (marzannowate). Naturalnie występuje w Południowej Europie i w Afryce północnej. Jest rośliną o wątłej łodydze, sięgającą bez podparcia do 1 m wysokości. Gdy nie ma oparcia, pokłada się na glebie. Ma mięsiste, rozgałęzione kłącze barwy czerwonej. Liście lancetowate szorstkie. Kwiaty na szczytach pędów zebrane w pseudobaldachy koloru żółtozielonego, rozwijające się do wczesnej jesieni. Owoce czarne, wielkości grochu, jagodokształtne. Rośnie wśród zarośli, kanałów nawadniających i nad brzegami rzek.(…)
    Barwienie korzeniem
1kg korzenia marzanny, 1 kg przędzy, 20 l wody
    Korzeń marzanny należy umyć i rozdrobnić na małe kawałki. Włożyć do wody i podgrzać do 60ᵒC (dla przędzy wełnianej), lub 80-100ᵒC (dla przędzy lnianej). Zawiesinę mieszać od czasu do czasu. Podgrzewać kąpiel przez 1 godz., następnie schłodzić. Proces powtarzać kilkakrotnie. Aby uzyskać intensywne wybarwienia, należy przędzę zostawić na noc w kadzi. Bez zaprawy uzyskuje się odcienie żółtawe.(…)
    Do połowy XIX wieku marzanna barwierska była zalecana do leczenia chorób kości, w tym stanów zapalnych i krzywicy, w leczeniu zaburzeń w oddawaniu moczu. Wyciągi z kłącza i sproszkowane kłącza wchodzą w skład gotowych preparatów. Wiele z tych zostało wycofanych z lecznictwa ze względu na obecność rubiadyny i lucydyny, mających właściwości mutagenne. Odwar z korzeni marzanny można pić w dawkach podzielonych do 600ml dziennie. Sproszkowany korzeń zażywa się doustnie (…)
                Więcej w numerze 53 Porad na zdrowie
                                                                         Joanna Półchłopek
                             
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk