Strona główna  
09.07.2020.
 
Medycyna św. Hildegardy- Krwawnik PDF Drukuj Email
Redaktor: Anna Wyszyńska   
06.04.2020.

    Można kupić zioła, które ktoś wcześniej zebrał (a w naszych czasach to częściej ściął masowo, najczęściej maszyną), potem wysuszył, a można też samemu wybrać się na wycieczkę po zioła.
Pomyślałam, że zacznę od rośliny, którą teraz (jest środek lata) można wszędzie spotkać – w naszej polskiej szerokości geograficznej. Do głowy przyszedł mi krwawnik. Nie bez powodu nazywa się „pospolity”, gdyż tę jakże pożyteczną roślinę można spotkać wszędzie, choć z pewnością nie wszędzie warto ja zbierać – wiadomo, że lepiej z łąki czy pastwiska niż z pobocza szosy. No i nie bez powodu nadano mu pierwszą część nazwy – krwawnik, gdyż pomaga na wiele chorób związanych w taki czy inny sposób z krwią np. świetnie poprawia jej przepływ (pomoże przy zapaleniu żył, hemoroidach..), obniży zbyt wysokie ciśnienie, pomoże kobietom uregulować cykle, oczyści krew, czy przyspieszy gojenie tam gdzie mamy do czynienia z krwią, która wypłynęła ze swojego prawidłowego nurtu – działa przeciwkrwotocznie, pomaga leczyć rany wewnętrzne, czy zewnętrzne.
     Św. Hildegarda podała kilka zastosowań krwawnika, jednak przede wszystkim pisała o nim właśnie jako o wspaniałej roślinie pomagającej człowiekowi wyleczyć wszelkie rany. Opis jest tu prosty i czytelny. (…)
    A co pisze święta o leczeniu krwawnikiem ran wewnętrznych?  „Kto doznał ran wewnątrz ciała, bo złamał coś na skutek upadku lub ma ograniczone wewnętrzne funkcje organizmu, powinien rozdrobnić krwawnik, zaś proszek ten wypić w ciepłej wodzie. A gdy poczuje się lepiej, ów proszek niech zażywa w ciepłym winie tak długo, aż wyzdrowieje.” Czyli tu analogicznie – najpierw zaleca działanie słabsze, potem silniejsze: najpierw niejako herbatka, dopiero potem nalewka (…).
                                   Więcej w numerze 53 Porad na zdrowie
                                                                           Anna Wyszyńska

                                                                  Polskie Towarzystwo świetej Hildegardy 

                                                                           www.hildegarda.edu.pl

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk