Strona główna arrow W bieżącym numerze  
12.07.2020.
 
Terapie z pasieki PDF Drukuj Email
Redaktor: Krzysztof Kamiński   
06.04.2020.
    W książce pod tytułem Lecznicza moc pszczół, jaką tym razem polecamy, nie chodzi oczywiście o leczniczą moc samych owadów, tylko pszczelich produktów, jakie opisuje prof. Friedrich Hainbuch. Jego książka ma także wszystko mówiący podtytuł: „Najskuteczniejsze terapie od A do Z”.
    Mimo popularności miodu, mało kto dobrze wie jak on powstaje, podobnie niewielu zna historię jego używania, dlatego rozdział o historii miodu może zaciekawić nawet biegłych w dziedzinie apiterapii. W rozdziale przedstawiającym dzieje miodolecznictwa znajdujemy przykłady wielu recept powstałych już w starożytności, na dolegliwości gastryczne, krążeniowe, gojenie ran itp. W następnych rozdziałach przedstawione są dokładnie poszczególne produkty z pasieki. Są to, oprócz miodu: wosk, jad pszczeli, mleczko pszczele, pyłek kwiatowy, pierzga, propolis, apilarnil – mało znany ekstrakt z całkowitej zawartości siedmiodniowych komórek trutowych.
    Dalszą część książki stanowią praktyczne przykłady zastosowania leków z ula. Jest więc opis masażu miodem (pisaliśmy na ten temat na naszych łamach – red.) oraz inhalacji miodowych. Cenny jest rozdział, w którym autor - lekarz i pszczelarz - podpowiada możliwości użycia produktów z ula w chorobach autoimmunologicznych, w dysfunkcji tarczycy, w cukrzycy, w chorobach dróg oddechowych.
    Najobszerniejszą zawartość ma zbiór recept z zastosowaniem miodu, propolisu, pyłku pszczelego itp. na konkretne schorzenia. Poniżej kilka przykładów z tej książki.
    Miód z chrzanem na odporność
    Obierz świeży korzeń chrzanu i utrzyj możliwie szybko, aby nie ulotniły się olejki eteryczne. Dodaj dwa razy tyle miodu lipowego lub jodłowego i dokładnie wymieszaj. Postaw mieszankę na noc pod przykryciem, żeby naciągnęła. Następnego dnia przetrzyj przez sitko. (…)
Więcej w numerze 53 Porad na zdrowie
                                    Krzysztof Kamiński

Friedrich Hainbuch Lecznicza moc pszczół. Najskuteczniejsze terapie od A do Z. Tłumaczenie Piotr Lewiński. Wydawnictwo Vital, Białystok 2017, www.wydawnictwovital.pl
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk