09.07.2020.
 
Balsam Jerozolimski według receptury bonifraterskiej PDF Drukuj Email
Redaktor: Grzegorz Ścieranka   
06.04.2020.
    Zioła i preparaty ziołowe to nie nauka z ostatnich stu lat, a wiele wieków doświadczeń i analiz, obserwacji ludzi, którzy poszukiwali odpowiedzi na pytanie: jak pomóc choremu człowiekowi. Początki medycyny klasztornej możemy łączyć z założeniem pierwszego opactwa Zakonu Świętego Benedykta OSB na Monte Cassino we Włoszech, ale to inna historia. Zacznijmy, zatem od ustalenia pochodzenia nazwy „balsam jerozolimski”. Wiele istotnych informacji o balsamie zebrał w swej książce pod tym samym tytułem H. R. Schittny. Praca ta skupia się na preparacie według receptury franciszkańskiej. Początkowo był stosowany jako lek na choroby skórne, zwłaszcza trudno gojące się rany, następnie po poznaniu prawdziwej „mocy leczniczej”, na wiele innych chorób, o czym szczegółowe opisy znajdziemy w tej książce.
     Balsam Jerozolimski według receptury bonifraterskiej jest preparatem zalecanym w leczeniu chorób dróg oddechowych oraz jako uzupełnienie w terapii astmy, rozedmy płuc, gruźlicy i dolegliwości sezonowych w tym alergii wziewnej.
          Zapytać by można: skąd taka sama nazwa?  Z książki H. R. Schittny wynika, że tak się stało po części za przyczyną Johannesa Treutlera, członka trzeciego zakonu franciszkańskiego, będącego pustelnikiem i opiekunem kaplicy na Górze Mariańskiej koło Złotego Stoku na Śląsku. Treutler w celach zarobkowych zaczął wytwarzać w swej pustelni balsam według receptury jerozolimskich franciszkanów. Nazwał go In Nazareth Aechter Jerusalemer Balsam im goldenen Engel, czyli Balsam Jerozolimski Świętego Anioła.  Z czasem preparat ten stał się powszechny i bardzo pożądany. Tu należy upatrywać dopasowania nazwy na inne balsamy, w tym na bonifraterski. Balsam Jerozolimski o nieznanym składzie - o czym świadczą wpisy do ksiąg w aptece Cieszyńskiej z lat 50. ub. w. świadczą, że był znany i wytwarzany przez śląskich bonifratrów (…).
        Pierwsze wzmianki o Balsamie Jerozolimskim bonifraterskim o obecnym składzie odnajdujemy w Klasztorze w Wilnie, przy którym istniał szpital dla umysłowo chorych oraz apteka. Potwierdza to zachowany w archiwach zakonnych dokument stwierdzający rejestrację preparatu leczniczego ziołowego, przez Ministerstwo Opieki Społecznej w Wilnie, pod numerem rejestru 1971, a jest to okres międzywojenny. W dokumencie tym czytamy m.in.: Balsam Jerozolimski jest środkiem o wybitnym działaniu leczniczym w kierunku ułatwienia wyksztuszania, rozrzedzania wydzieliny i łagodzenia objawów nieżytowych w górnych drogach oddechowych. Wskazania zawarte w tym dokumencie zalecają stosować preparat w ostrych i przewlekłych nieżytach oskrzeli, schorzeniach górnych dróg oddechowych na tle gruźliczym, innych schorzeniach dróg oddechowych połączonych z kaszlem (…).
                                                           Więcej w numerze 53 Porad na zdrowie
                                                                        Grzegorz Ścieranka
                                                                        Brat Jan z Dukli OH
 
Zmieniony ( 06.04.2020. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk