Strona główna  
12.07.2020.
 
Floroterapia - Kwiat czeremchy PDF Drukuj Email
Redaktor: dr Henryk Różański   
06.04.2020.
     W naszych lasach występują dwa pospolite gatunki czeremchy: pospolita oraz amerykańska. Czeremcha amerykańska pochodzi z Ameryki Północnej. U nas przybiera formę drzewa lub krzewu, do ok. 15 m wysokości. Toleruje gleby słabe, piaszczyste, dlatego występuje również w lasach suchych. Czeremcha pospolita jest drzewem lub krzewem dorastającym do 15 m. Występuje w lasach wilgotnych oraz nad wodami (wzdłuż rzek, przy jeziorach). Na wilgotnych polach i łąkach tworzy charakterystyczne laski wraz z olchami i wierzbami. Oba gatunki wydają cenne owoce, przy czym czeremcha amerykańska ma owoce większe, słodsze i zasobniejsze w sok.
    Surowcem jest kwiat czeremchy, a właściwie kwiatostan. Najcenniejszy w postaci świeżej, bowiem podczas suszenia traci ponad połowę olejku eterycznego i innych lotnych składników (kumaryn oraz nitrylozydów). W medycynie dawnej wykorzystywano również liście, korę i owoce czeremchy.(…)

          Flamandzki lekarz i botanik Rembertus Dodonaeus zalecał przetwory z czeremchy jako środek przeciwkamiczy i moczopędny. Według dra med. Gerharda Madausa w medycynie ludowej używano różne części czeremchy jako środek moczopędny, przeciwgorączkowy, napotny, przeciwreumatyczny, przeciwbólowy na żołądek i przeciwkaszlowy. W rosyjskiej medycynie ceniono czeremchę w leczeniu chorób układu oddechowego, przy kaszlu, krwiopluciu. Na Ukrainie odwary z owoców podawano przy biegunkach. Napary z kwiatów zalecano do przemywania oczu przy stanach zapalnych, a nalewkę z kwiatostanów w stanach histerycznych. W homeopatii preparaty z czeremchy pospolitej znalazły zastosowanie w leczeniu bólu głowy, dolegliwości sercowych i stanów bólowych odbytnicy.
    Napar ze świeżych kwiatów czeremchy (2 łyżeczki kwiatów na filiżankę wrzącej wody) ma właściwości uspokajające i moczopędne. Flawonoidy, kumaryny, benzaldehyd i nitrylozydy działają rozkurczowo na mięśnie gładkie układu pokarmowego, stymulują wydzielanie żółci, zmniejszają wzdęcia i wzmagają wentylację płuc (…)
    Recepty
    Nalewka ze świeżych kwiatów czeremchy przygotowana z 100 g surowca na 1000 ml alkoholu 60-70% ma przyjemny smak i zapach. 10-15 ml takie nalewki wpływa spazmolitycznie, przeciwnerwicowo (…)
                                    Więcej w numerze 53 Porad na zdrowie
                                                                             dr Henryk Różański                                            


 
następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk