27.05.2018.
 
Wierzbówki i wierzbownice na choroby gruczołu krokowego PDF Drukuj Email
Redaktor: dr Henryk Różański   
09.04.2009.


Wierzbówki i wierzbownice na choroby gruczołu krokowego


    Zapalenie gruczołu krokowego powstaje wskutek infekcji bakteryjnej. Bakterie patogenne mogą przeniknąć z cewki moczowej do przewodów gruczołu krokowego i wywołać stan zapalny, obrzęk, przekrwienie i ból. Choroba objawia się trudnością w oddawaniu moczu, gorączką, dreszczami, krwiomoczem, ropomoczem i bólem promieniującym do okolicy krzyżowej, krocza i odbytu. Leczenie polega na stosowaniu środków przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych, antybiotyków i odkażających drogi moczowe.
     Ropień stercza jest powikłaniem stanu zapalnego lub powstaje w przebiegu innych chorób wskutek przerzutu z ogniska ropnego. Leczenie farmakologiczne jest podobne jak w przypadku zapalenia, niejednokrotnie jednak konieczne jest chirurgiczne nacięcie i wyczyszczenie ogniska ropnego.
     Przerost gruczołu krokowego to nowotwór łagodny (gruczolak). Stan chorobowy nasilają czynniki androgenne i pobudzające ukrwienie narządów miednicy mniejszej (np. ostre przyprawy, niektóre leki pobudzające libido i erekcję, alergeny). Nadmierny rozrost nabłonka powoduje wzrost objętości gruczołu i nacisk na okoliczne narządy.

 

 

    Najbardziej przykry jest ucisk cewki moczowej, zwężenie światła cewki moczowej i nacisk na pęcherz moczowy, co utrudnia oddawanie moczu i doprowadza do zapalenie dalszych odcinków układu moczowego oraz mocznicy.   

     Szczególną rolę w leczeniu przerostu prostaty odgrywają preparaty pochodzenia roślinnego (np. antyandrogenne, estrogenne, przeciwzapalne, odkażające układ moczowy). Nowotwory złośliwe gruczołu krokowego postępują szybko. Rak gruczołu krokowego tworzy przerzuty do kości, co objawia się silnymi bólami. Mięsak prostaty daje przerzuty najczęściej na pęcherz moczowy, wątrobę i płuca. W przypadku nowotworów złośliwych stosuje się doszczętne wycięcie chorego narządu (prostatektomia), naświetlanie promieniami Roentgena, estrogeny, antyandrogeny, analogi gonadoliberyny LH-RH oraz cytostatyki. Wiele leków stosowanych w leczeniu nowotworów zawiera związki pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego.
    
Wierzbówka i wierzbownica
W Polsce rodzaj wierzbówka jak i wierzbownica są reprezentowane przez gatunki rozpowszechnione na niżu i w górach. Zaliczane są do rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae). Leczniczym gatunkiem wierzbówki jest wierzbówka kiprzyca – Chamaenerion angustifolium (L.) Scop. (Epilobium angustifolium L.) Z licznych gatunków z rodzaju wierzbownica - Epilobium do celów leczniczych można wykorzystać:
1) Wierzbownica drobnokwiatowa (Epilobium parviflorum Schleb.) – rośnie nad brzegami wód, na glebach wilgotnych i podmokłych, pospolita na całym niżu i w niższych położeniach górskich.
2) Wierzbownica wzgórzowa (Epilobium collinum C.C. Gumel). – na suchych wzgórzach i zboczach, w południowej części niżu oraz w górach.
3) Wierzbownica bladoróżowa (Epilobium roseum Schleb.) – nad ciekami i zbiornikami wodnymi, przy olszynach na niżu i w pogórzu.
4). Wierzbownica kosmata (Epilobium hirsutum L.) – nad wodami, na bagnach na niżu i pogórzu.
5. Wierzbownica czworoboczna (Epilobium adnatum Griseb). (E. tetragonum L.) – na skrajach wilgotnych lasów, mokrych polanach, na niżu.
6. Wierzbownica błotna  (Epilobium palustre L.) – na podmokłych glebach w górach i na niżu.
    Surowcem jest kwitnące ziele wierzbówki lub wierzbownicy (Herba Epilogi)i, które może zawierać również owoce (niektóre gatunki wydają nasiona z puchem). W czasie suszenia normalne jest dojrzewanie owoców i pękanie wydłużonych torebek uwalniających nasiona. Ziele należy suszyć w normalnej temperaturze i w ciemnym miejscu. Grube łodygi najlepiej odrzucić.  Przed parzeniem ziele rozdrobnić lub zmielić. Przechowywać w szczelnych słojach, w ciemnym miejscu. Aktywność leczniczą zachowuje przez 1,5 roku.
Ze świeżego zmielonego ziela można sporządzić intrakt. (...)

                                                                Więcej w numerze  9 Porad na zdrowie

Zmieniony ( 04.07.2009. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
Advertisement
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk